Konkurs Chórów Regionu Kujawsko-Pomorskiego
Dnia 10 kwietnia 2018 roku w Auli Muzycznej w Czernikowie odbył się Konkurs Chórów Regionu Kujawsko-Pomorskiego w ramach projektu Akademii Chórów, w którym uczestniczy ponad 200 chórów. Jego celem jest rozpowszechnienie śpiewu, jako powszechnego dobra. Jedną z gałęzi projektu jest kontynuacja działań Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska” rozpoczętego w 2006 roku.
„Śpiewająca Polska” wspiera rozwój chórów przedszkolnych i szkolnych przez dofinansowywanie godzin lekcyjnych, sprawowanie opieki merytorycznej nad chórami i dyrygentami, organizowanie warsztatów, konkursów i koncertów oraz zamawianie kompozycji przeznaczonych dla chórów dziecięcych i młodzieżowych. Co roku w całej Polsce organizowanych jest około 40 koncertów, kilkadziesiąt szkoleń dla dyrygentów, oraz wiele regionalnych konkursów chóralnych weryfikujących poziom zespołów biorących udział w projekcie.
Bezpośrednią opiekę nad uczestniczącymi w Akademii Chóralnej dyrygentami i ich chórami sprawują kuratorzy regionalni - chórmistrzowie, pedagodzy, specjaliści w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą. Od 2015 roku za program „Śpiewająca Polska” i kierunek jego rozwoju odpowiada dyrektor programowy Akademii Chóralnej - Agnieszka Franków-Żelazny, zaś kuratorem regionalnym regionu kujawsko-pomorskiego jest Ewelina Boesche-Kopczyńska.
W tegorocznej edycji konkursów brało udział 16 chórów, z czego 6 zaprezentowało się w Auli Muzycznej w Czernikowie.
Wykonawców oceniało jury w składzie:
prof. zw. dr hab. Janusz Stanecki
dr hab. Piotr Jańczak prof, nadzw.
Jako pierwszy wystąpił chór PIKOLO ze Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Czernikowie. Istniejący od 1989 roku chór tworzą uczniowie klas III - VII SP. Zespół stanowi artystyczną wizytówkę szkoły, bierze udział we wszystkich znaczących akademiach i apelach szkolnych oraz środowiskowych takich jak Święto Edukacji Narodowej czy Święto Odzyskania Niepodległości, a w swoim repertuarze posiada jedno i dwugłosowe pieśni a cappella, kanony, a także piosenki dziecięce oraz popularne z akompaniamentem. W Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska” Na przeglądach zorganizowanych w ramach wspomnianego programu zdobył m. in. Srebrne Pasmo w 2016 r. oraz Brązowe Pasmo -w 2017 r. Chór zaprezentował trzy utwory: Wiosna - Jan Maklakiewicz , Chorał (Elegia o chłopcu polskim) sł. K. K. Baczyński -Antoni Wiechrowski oraz Manca a - Nicolo Vaccai. Dyrygent chóru: Małgorzata Janiszewska.
W drugiej kolejności wystąpił chór PRELUDIUM, który od stycznia 2018 roku zmienił siedzibę i w nowym składzie rozpoczął działalność w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Dałkowskiego w Strzelnie. W związku z tymi zmianami zespół nie ma jeszcze na swoim koncie żadnych sukcesów, a w tegorocznej edycji konkursu raz pierwszy wystąpił na tak dużej scenie. Chór PRELUDIUM zaprezentował również trzy utwory: Semplicetta - Nicolo Vaccai, Kwiaty polskie - opr. Grzegorz Miśkiewicz oraz Nasza najpiękniejsza - K. Mazur, A. Grabowski. Dyrygent chóru: Arleta Kluczyńska.
Następny w kolejności wystąpił chór CRESCENDO, który od 2004 roku działa przy Zespole Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Drzycimiu. Śpiew chóru stanowi oprawę szkolnych i gminnych uroczystości oraz wydarzeń artystycznych. Zespól z powodzeniem brał również udział w wielu konkursach i przeglądach chóralnych. Do osiągnięć chóru należą: wyróżnienia i nagrody w przeglądach kolęd i pastorałek w Osiu, nagroda specjalna Przeglądu Kolęd w Bydgoszczy, wyróżnienie w festiwalu pieśni chóralnej w Chełmnie. Chór cyklicznie prezentował swoje umiejętności wokalne także podczas koncertów i przeglądów w ramach uczestnictwa w Programie „Śpiewająca Polska”. Od stycznia tego roku chór ponownie uczestniczy w programie rozwoju chórów szkolnych „Akademia Chóralna-Śpiewająca Polska” realizowanym przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Nowy skład pracuje wspólnie od września 2017 r. - stanowią go uczniowie klas II-VI. W ich wykonaniu usłyszeliśmy: Baran - Wiktoria Nairam, sł. Jan Brzechwa, Mariackie hejnały –Tadeusza Mayznera, Prząśniczka - Stanisław Moniuszko, sł. Jan Czeczot, Czerwone jabłuszko – melodia ludowa oraz Manca sollecita - Niccolo Vaccai. Dyrygent chóru: Małgorzata Sitkiewicz.
Jako następny wystąpił chór BONI CANTORES, który powstał w 2004 r. z inicjatywy dyrygentki - Aleksandry Drozdeckiej. Od początku istnienia nieustannie uczestniczy w życiu artystycznym szkoły i środowiska. Do 2014 r. zespół brał udział w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska", kilkukrotnie zdobywając nagrody w przeglądach wojewódzkich. Chór zdobył m.in. Złotą i Srebrną nagrodę podczas Grudziądzkich Amatorskich Prezentacji Artystycznych, dwukrotnie brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a capella Dzieci i Młodzieży otrzymując: w 2016 r. Brązowy Kamerton oraz w 2017 r. Srebrny Kamerton Główny skład chóru stanowią dzieci z klas IV-VII SP oraz kilka gimnazjalistek. Chór Boni Cantores zaprezentował: Manca sollecita - Nicolo Vaccai, Muchy samochwały - Józef Świder, sł. Maria Konopnicka, Maki-Stanisław Niewiadomski, sł. Kornel Makuszyński, w opr. Aleksandry Drozdeckiej oraz Pieśń wieczorna - Stanisław Moniuszko, sł Władysław Syrokomla, opr. Adam Suzin. Dyrygent chóru: Aleksandra Drozdecka.
Przedostatnim występem był chór KOPERNIKANIE - zespół założony został w 2004 roku przez dyrygentkę - Annę Dzwonkowską i obecnie liczy 25 chórzystów. Chór z powodzeniem występuje podczas licznych uroczystości szkolnych, gminnych i środowiskowych. W projekcie „Śpiewająca Polska” , chór Kopernikanie uczestniczy od 3 lat i zdobył w nim kolejno: Brązowe i dwa Srebrne Pasma. Chór Kopernikanie wykonał 4 utwory: Semplicetta tortorella - Niccolo Vaccai, Kleszczmy rękoma - Mikołaj Gomółka, tłumacz. Jan Kochanowski, Idzie dysc- melodia ludowa oraz Baran- Wiktoria Nairam, sł. Jan Brzechwa. Dyrygent: Anna Dzwonkowska.
Jako ostatni zaprezentował się chór GAUDUIM, który powstał w 2012 r. Od początku prowadzony jest przez Aleksandrę Sidor oraz Ariela Radomińskiego - nauczycieli muzyki w szkole podstawowej w Lubiczu Górnym. W repertuarze zespołu znajdują się: pieśni sakralne, ludowe, popularne, a także współczesne utwory dziecięcej literatury chóralnej. Do najważniejszych osiągnięć chóru należą: złoty dyplom na międzynarodowym konkursie chóralnym w Barcelonie, kameiton na Ogólnopolskim Konkursie chórów a capella dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, oraz srebrny kamerton na Ogólnopolskim Konkursie chórów a capella dzieci i młodzieży w Bydgoszczy (2017), Zespół wykonał 5 utworów: Semplicetta tortorella - Nicolo Vaccai , W moim ogródecku - melodia ludowa, Baran - Wiktor Nairam, sł. Jan brzechwa, Come again -John Dowland , Tu wszędzie jest moja ojczyzna - Marek Sewen, sł. Tadeusz Kubiak. Dyrygenci: Aleksandra Kwiatkowska oraz Ariel Radomiński.
Wszystkie chóry zaprezentowały się znakomicie! Jury po naradach przyznało następujące wyróżnienia:
Chór GAUDIUM CANTATES – Złote Pasmo
Chór BONI CANTORES – Złote Pasmo
Chór KOPERNIKANIE – Brązowe Pasmo
Chór CRESCENDO – Brązowe Pasmo
Chór PIKOLO – Brązowe Pasmo
została również wręczona nagroda dodatkowa za debiut dla Chóru PRELUDIUM
Wszystkim chórom Serdecznie Gratulujemy i życzymy jak najwięcej sukcesów.