100 lat Niepodległej - odsłonięcie Pomnika Niepodległości w Czernikowie
Mazurek Dąbrowskiego rozlegał się w całej Polsce tej jesieni. Zwoływano apele i wznoszono pomniki. Jeden z nich, zbudowany w hołdzie walczącym i poległym za ojczyznę w wigilię 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, został odsłonięty w Czernikowie - w Parku 700-lecia.
Czernikowskie obchody dnia niepodległości rozpoczęły się w kościele parafialnym p.w. św. Bartłomieja gdzie odbyła się Msza Święta za Ojczyznę koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa. Po mszy świętej i przemarszu w asyście Gminnej Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych do Parku 700-lecia przyszedł czas na drugą część uroczystości.
Apel pod Pomnikiem miał charakter stosowny do okazji - tak dostojny i płomienny, że zdawać by się mogło, że do tamtej pory, tak podniosłej chwili Czernikowo mogło już nie pamiętać.
Wojskowa Kompania Honorowa, poczty sztandarowe, orkiestra, delegacje, władze gminy, parafii, duchowni, przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Ziemi Dobrzyńskiej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski, ks. bp W.A. Mering i licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Czernikowo. Pomiędzy nimi orzeł, w koronie przypominającej tą z pierwszego po 1918 roku herbu Polski, z dumnie rozpostartymi skrzydłami wydawał się być już gotowy do lotu. Na cokole wyryte złotymi literami słowa „Bóg, honor, ojczyzna” przypominają nam o wartościach za które niegdyś zginęli Ci, którym dzisiaj wznosimy pomniki.
Przy akompaniamencie orkiestry dętej, odśpiewano hymn państwowy, a poczet flagowy, w składzie: dowódca pocztu - Jerzy Szwargulski, flagowy - Tomasz Maćkiewicz, asystujący - Dariusz Kamiński, wystawiony przez Ochotniczą Straż Pożarną w Czernikowie, wciągnął na maszt flagę państwową. Następnie, Wójt Gminy Czernikowo - Zdzisław Gawroński wspólnie z królem i królową Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Ziemi Dobrzyńskiej - Sławomirem Marcinkowskim i Marleną Ardanowską, dokonali symbolicznego odsłonięcia Pomnika Niepodległości poprzez rozwiązanie biało-czerwonej wstęgi oplatającej kolumnę. To właśnie ścisła współpraca Gminy i Sylwestra Śmigła - Starszego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego doprowadziła do powstania Pomnika Niepodległości.
Na pamiątkę wydarzenia, w sąsiedztwie odsłoniętego pomnika, zasadzono Dąb Niepodległości. Po apelu pamięci, odczytanym przez mjr. Mariusza Wysockiego i salwie honorowej z trzydziestu dwóch karabinów żołnierzy Kompanii Honorowej z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przyszedł czas na uhonorowanie poległych biało-czerwonymi wieńcami. Kwiaty pod pomnikiem złożyli: przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Ziemi Dobrzyńskiej, Koła Łowieckiego „Bażant”, Wójt Gminy - Zdzisław Gawroński i Minister Jan K. Ardanowski. Na zakończenie uroczystości, zebrani wysłuchali wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej pod wodzą kapelm. Stanisława Tejzy.
Setne urodziny Niepodległej to najlepszy pretekst na wzniesienie Pomnika. Jego odsłonięcie było zwieńczeniem obchodów tych urodzin na terenie naszej gminy, ale szacunek i pamięć poległym należą się zawsze. Mamy nadzieję, że mieszkańcy gminy Czernikowo, mijając czernikowskiego orła w Parku 700-lecia, będą traktować go i to co on symbolizuje z dumą, szacunkiem i pokorą. Pamiętajmy, że cenne są nie tylko składane kwiaty i znicze przy okazji obchodów uroczystości patriotycznych. Każde westchnienie i chwila zadumy przechodnia to uczczenie pamięci poległych za ojczyznę.
Zdjęcia wykonane podczas Mszy Świętej dzięki życzliwości pana Damiana Zatorskiego