Projekty unijne w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Czernikowie
Zespół Szkół w br. szkolnym, w ramach zajęć pozalekcyjnych, przystąpił do realizacji dwóch projektów edukacyjnych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL.
1. Projekt pt. REGION NAUK ŚCISŁYCH przygotowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, skierowany jest zarówno do uczniów wymagających wsparcia, jak również do tych najzdolniejszych.
Celem projektu jest zminimalizowanie dysproporcji i wyrównanie szans edukacyjnych uczniów gimnazjum z obszarów wiejskich, poprzez rozszerzenieoferty edukacyjnej o zajęcia pozalekcyjne z zakresu nauk matematyczno–przyrodniczych, językowych, ICT oraz doradztwa zawodowego. Ponadto najzdolniejsi uczniowie klas drugich będą uczestniczyli w sześciu sobotnich wyjazdach na siedmiogodzinne warsztaty zorganizowane w Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu. Zajęcia będą prowadzone w trzech komponentach: biologia i chemia w medycynie/fizyka medyczna, fizyka z elementami meteorologii oraz matematyka z elementami ekonomii, prowadzone aktywnymi metodami w laboratoriach.
2. Projekt pt. EU-geniusz i szkoła tajemnic realizowany jest we współpracy z Toruńskim Starostwem. Uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych mają możliwość udziału w zajęciach zespołów dydaktyczno–wyrównawczych, jak również poszerzania swojej wiedzy w ramach zajęć rozwijających kompetencje naukowo–techniczne, zwłaszcza z matematyki, fizyki, informatyki, chemii, biologii, a w drugim półroczu także j. obcych. Uczestniczą także w zajęciach ekspresji kulturalnej, ścieżek edukacyjno–zawodowych, zajęć z zakresu rozwoju patriotyzmu lokalnego, terapeutycznych.
Uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczą w bezpłatnych wyjazdach do teatru, opery do Biskupina, na zajęcia ekologiczne do szkoły leśnej na Barbarce, do elektrowni wiatrowej, Astrobazy, oczyszczalni ścieków w Toruniu itp.
W tym projekcie 23 uczniów liceum zostało zakwalifikowanych do odbycia miesięcznego–płatnego stażu zawodowego, poprzedzonego zajęciami doradztwa zawodowego.
Dodatkowe zajęcia realizowane są w ciągu całego tygodnia pracy, a także w soboty.
Ponadto szkoła została wzbogacona w pomoce dydaktyczne oraz sprzęt audiowizualny.