Ptasia Grypa – Informacja Dla Hodowców Drobiu
Wybrane nakazy i zakazy dla hodowców drobiu przyzagrodowego na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U.2016 poz.2091).
ZAKAZY:
- Pojenie ptaków , drobiu utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników ,do których dostęp mają dzikie ptaki,
- Wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa , w którym utrzymywany jest drób , zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych,
NAKAZY:
- Odosobnienie drobiu i innych ptaków w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami.
- Zgłaszanie do Powiatowego Lekarza Weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.
- Utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający dostęp do zbiorników wodnych , do których dostęp mają dzikie ptaki.
- Przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami.
- Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wyjściami i wejściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób – zapewnienie skutecznego działania środka dezynfekującego.
- Stosowanie odzieży ochronnej w budynkach w których utrzymywany jest drób –przeznaczonej tylko do użytku w danym budynku.
- Stosowanie higieny osobistej osób obsługujących drób, mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich.
- Czyszczenie i dezynfekowanie sprzętu do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem.
- Powstrzymanie się przez osoby , które w ciągu 72 godz. uczestniczyły w polowaniach na ptaki łowne od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu.
- Dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu – spadek nieśności, spadek pobierania paszy.
- Posiadacz drobiu obowiązany jest zawiadomić organ Inspekcji Weterynaryjnej o zwiększonej śmiertelności drobiu, znaczącego spadku nieśności i pobierania paszy , objawów chorobowych jak duszności, objawy nerwowe, sinicy wybroczyn czy biegunki.
« wstecz