Gmina Czernikowo przyjedź, zobacz, zostań...
"Gmina Czernikowo przyjedź, zobacz, zostań"- takim hasłem promuje się gmina Czernikowo w folderze promocyjnym wydanym przez Wydawnictwo Pomorza i Kujaw PiK z Bydgoszczy w marcu 2018 r. Publikacja zawiera rozkładaną mapę gminy i plan miasta. Czytelnik zapozna się z położeniem Czernikowa, warunkami przyrodniczymi gminy, tradycją i historią, jak również dowie się o interesujących zabytkach. W publikacji swoje ogłoszenia zamieściły lokalne podmioty gospodarcze.
Opis gminy Czernikowo
Gmina Czernikowo jest położona niedaleko dużych ośrodków miejskich, takich jak Toruń, Włocławek czy Lipno, co czyni ją celem weekendowych wyjazdów poza miasto. Ułatwiają to liczne szlaki komunikacyjne, m.in. trasa nr 10 Szczecin – Płońsk czy drogi powiatowe do Włocławka przez Bobrowniki i Golubia – Dobrzynia przez Sitno. Ponadto w Czernikowie znajduje się stacja PKP. Połączenie kolejowe Toruń – Czernikowo ma zostać w przyszłości włączone do sieci szybkiej kolei BiT City. Na razie pociągiem można dotrzeć do Torunia, Bydgoszczy, Lipna i Sierpca.
Czernikowo i okoliczne wsie mają długą, bogatą historię. Po czasach świetności i upadku pozostały liczne zabytkowe budowle i obeliski. W gminie Czernikowo mamy trzy kościoły:kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja w Czernikowie pochodzący z II połowy XIV wieku, kościół pod wezwaniem św. Marcina w Mazowszu wzniesiony w XV stuleciu oraz kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla w Makowiskach zbudowany w 1930 r. Jest tu również kilka zabytkowych cmentarzy, m.in. w Czernikowie, Wilczych Kątach i w Liciszewach. Na cmentarzach parafialnych w Mazowszu i Czernikowie znajduje się wiele ciekawych nagrobków. O religijności mieszańców świadczyły wzniesione kapliczki przydrożne. Miejsca pamięci poległych osób, które oddały swoje życie w walkach oraz zginęły w wyniku epidemii świadczą pomniki oraz przydrożne krzyże.Niegdyś tereny gminy Czernikowo znajdowały się we władaniu rodów szlacheckich, po których pozostały dworki.
Tereny gminy są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Północne rejony wyraźnie różnią się od południowych. Na północy dominuje krajobraz pagórkowaty uformowany podczas zlodowaceń.
Większość południowej części gminy Czernikowo stanowią lasy wchodzące w skład kompleksu leśnego Puszczy Bydgoskiej. Walory krajobrazowe i rekreacyjne lasów czernikowskich można wzbogacić o tereny do grzybobrania.
Prócz samych lasów atrakcję stanowią cieki wodne, jeziora i rzeka Mień, a nade wszystko królowa naszych rzek – Wisła. Na północy dominuje krajobraz pagórkowaty uformowany podczas zlodowaceń. Charakterystycznym elementem budowy terenu jest tutaj polodowcowe Jezioro Steklińskie, które zasilane jest przez rzekę Lubiankę. Innymi wartymi wspomnienia akwenami w północnej części gminy są jeziora Kijaszkowo i Liciszewy.
Na terenie naszej gminy znajduje się Zielona Kępa, wyspa o ciekawej endemitowej szacie roślinnej odcięta od lądu starorzeczem rzeki zwanym Martwą Wisłą. Te tereny nie tylko obfitują w bardzo ciekawe krajobrazowo widoki ale także są wspaniałą atrakcją dla poszukiwaczy skamielin. Poza tym niewątpliwie są jednym z najciekawszych stanowisk wędkarskich, gdzie na spinning można złapać okonia, szczupaka czy inną dużą rybę.
W roku 2000 odbyły się na terenie gminy Czemikowo warsztaty edukacyjne „Ścieżka po Gminie". Jednym z pomysłów realizowanych przez ich uczestników było opracowanie projektu trasy rowerowej wiodącej pośród pięknych, ciekawych miejsc gminy.
Dla najmłodszych czas przyjemnie upłynie na jednym z kolorowych placów zabaw, jakie znajdują się w każdej większej miejscowości.
Nieodłącznym elementem aktywnego wypoczynku w Czernikowie jest baza sportowa przy Zespole Szkół im. M. Kopernika – przede wszystkim okazały stadion z tartanową bieżnią. Poza tym boiska sportowe znajdują się w Steklinie, Witowężu, Osówce, Steklinku, Wygodzie, Jackowie i Makowiskach.
Gmina Czernikowo posiada niewielką, choć optymalnie rozłożoną bazę noclegową. W samym centrum Czernikowa znajduje się hotel i restauracja „DaVinci” oferujący usługi cateringowe, wynajem sal oraz noclegi. Obiekt ten może stanowić dobry punkt do zwiedzania okolicznych zabytków czy wypadów na łono przyrody. W Wilczych Kątach jest możliwość skorzystania z usług gastronomicznych firmy cateringowej „Smaki Świata”. Jest to wspaniałe miejsce do wypraw nad Mień i Wisłę oraz do spacerów po lasach.
zapraszamy do pobierania publikacji w plikach pdf. poniżej artykułu