a. Podział nieruchomości zgodnie z planem miejscowym lub przepisami odrębnymi lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego :
Miejsce złożenia dokumentów:
Sekretariat Urzędu Gminy Czernikowo (pokój nr 12)
Opłaty:
Brak
Termin i sposób załatwienia:
Sprawę załatwia się w terminie 1 miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych do 2 miesięcy, w formie decyzji administracyjnej. Do terminu załatwienia sprawy nie wlicza się okresów opóźnień spowodowanych czynnościami dokonywanymi przez geodetę.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (art. 93 ust. 4);
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego;
- Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości
Tryb odwoławczy:
Etap I – postanowienie
Od postanowienia przysługuje stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Wójta Gminy Czernikowo, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.
Etap II – decyzja
Od decyzji przysługuje stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Wójta Gminy Czernikowo, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
Zgodnie z art. 127a § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeksu Postępowania Administracyjnego w trakcie biegu terminu odwołania strona może zrzec się prawa wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się praw do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Wymagane dokumenty:
- wniosek właściciela lub wszystkich współwłaścicieli o podział nieruchomości (do pobrania);
- dokument stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (np. odpis z księgi wieczystej pobrany z Sądu Rejonowego w Lipnie, oświadczenie przedstawiające aktualny stan wpisów w księdze wieczystej (do pobrania), akt własności);
- wypis z katastru nieruchomości;
- decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
- pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na podział nieruchomości, w odniesieniu do nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
- protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
- wykaz zmian gruntowych;
- wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
- mapa z projektem podziału
WAŻNE: kserokopie należy potwierdzić opisem „za zgodność z oryginałem”, wymagane dokumenty w pkt. 6-9 dołącza się do wniosku o podział nieruchomości po uzyskaniu pozytywnej opinii lub pozwolenia.