Noc Kupały
15 czerwca w Parku 700-lecia w Czernikowie odbyła się Noc Kupały, którą zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Czernikowie. Noc Kupały to jedno z najbardziej znanych słowiańskich świąt związanych z letnim przesileniem. Nazywana jest świętem ognia, księżyca, wody i płodności. Święto kupały powstało jako połączenie słowiańskiej obyczajowości z chrześcijańską obrzędowością. Zwyczaj kultywowany jest w wielu regionach Polski, ale nie wszędzie pod tą samą nazwą.
Słowiańska obrzędowość jest pełna rytuałów i magii. Noc kupały również jest bogata w wiele mistycznych zwyczajów. Słowianie wierzyli, że wróżby mają magiczną moc. Jednym z najpopularniejszych zwyczajów odprawianych w święto kupały jest puszczanie wianka. Według tradycji powinna go upleść każda panna, najlepiej z polnych kwiatów.
W trakcie Nocy Kupały staraliśmy się przybliżyć dawne tradycje i zwyczaje Słowian. Panny wyplatały piękne wianki oraz tworzyły słowiańskie talizmany szczęścia. Pani Maria Śmiechowska opowiedziała nam jakie zioła chroniły naszych przodków przed złem. Wspólnie tworzyliśmy kadzidła z polnych ziół i chwastów. Mieszkańcy Czernikowa uczestniczyli również w warsztatach rękodzielniczych „Plecionki na brzozie”, tworząc przepiękne ozdoby ze sznurka.
Dzieci i młodzież uczestniczyła w grze terenowej „W poszukiwaniu kwiatu paproci”. Według dawnych legend kwiat paproci miał zapewnić znalazcy niezwykłą mądrość, siłę i możliwość zdobycia ukrytych skarbów. Podczas gry dzieci poznały tradycje, obrzędy i legendy związane z Nocą Kupały.
Główną atrakcją wydarzenia była inscenizacja „O początku świata” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Czernikowie oraz koncert zespołu „Tales of the Woods”, który przeniósł nas do świata natury i magii. Na zakończenie Nocy Kupały puszczaliśmy wianki na wodzie.
Serdecznie dziękujemy Marii Marioli Śmiechowskiej, Dorocie Pucińskiej, pracownikom Urzędu Gminy i Gminnego Zakładu Komunalnego w Czernikowie, uczniom SP w Czernikowie oraz zespołowi Tales of the Woods za owocną współpracę, twórczy wkład i nieocenione wsparcie przy organizacji Nocy Kupały.
Noc Kupały w Czernikowie została zorganizowana w ramach projektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernikowie „Cztery pory roku w kulturze dawnych Słowian”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
« wstecz