Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii – Choroba Pryszczyca
W związku ze stwierdzeniem pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy u wołów domowych utrzymywanych w gospodarstwie na terenie Niemiec, zlokalizowanym w odległości około 70 km od granicy z Polską i zagrożeniem wystąpienia zakażeń zwierząt w Polsce, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu przekazuje podstawowe informacje na temat choroby, oraz działaniach przeciwdziałających jej wystąpieniu w hodowli.
Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtouirus należący do rodziny Picomauińdae. Kraj, w którym wystąpi FMD, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie.
Choroba nie jest groźna dla ludzi.
Drogi zakażenia:
Zakażone zwierzęta wydalają wirus z wydychanym powietrzem, wydzielinami oraz wydalinami. Największa koncentracja wirusa znajduje się w płynie surowiczym i nabłonku pojawiających się pęcherzy. Zwierzęta mogą być nosicielami wirusa nawet do kilku lat.
Źródła zakażenia:
- zakażone zwierzęta,
- ślina, mleko, kał, pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, skóra, wełna,
- mięso i jego przetwory nie poddane odpowiedniej obróbce,
- nasienie i zarodki,
- wektory mechaniczne: środki transportu, narzędzia i sprzęt używany przy pracy ze zwierzętami wrażliwymi, ręce, odzież i obuwie obsługi, gryzonie, ptaki,
- odpadki kuchenne.
Ochrona zwierząt przed chorobą
W celu ochrony stada przez wniknięciem wirusa pryszczycy należy pamiętać, żeby zwierzęta wprowadzane do stad muszą pochodzić z wiadomego źródła i być oznakowanie, a jeżeli pochodzą z innego kraju - zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny.
Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji. W gospodarstwie utrzymującym bydło, trzodę chlewną, owce i kozy powinny znajdować się przede wszystkim:
- maty dezynfekcyjne w ilości zapewniającej zabezpieczenie wejść i wjazdów do gospodarstwa,
- środki dezynfekcyjne w ilości niezbędnej do przeprowadzenia doraźnej dezynfekcji,
- wydzielone miejsce do składowania środków dezynfekcyjnych przed dostępem osób niepowołanych,
- odzież i obuwie przeznaczone tylko do użycia w gospodarstwie,
- budynki w których utrzymywane są zwierzęta powinny być utrzymane w czystości i zabezpieczone przed dostępem innych zwierząt niż utrzymywane w gospodarstwie.
Mając świadomość wysokiego ryzyka wystąpienia zakażeń w Polsce należy dołożyć wszelkich starań celem zminimalizowania tego zagrożenia.
drukuj (Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii – Choroba Pryszczyca)
« wstecz