OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE - Burze
WOL.5533.1.2.1.60.2024.MŁ
Toruń, dnia 17.06 .2024 r.
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE
Nr 60/06/2024
Zjawisko: Burze Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od godz. 14:00 dnia 17.06.2024 r. do godz. 22:00 dnia 17.06.2024 r.
Obszar: Miasto Torun; powiat torunski Przebieg : Prognozowane są miejscami burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Źródło informacji: Kujawsko – Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego
Informacja Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (TCZK)
Silny wiatr wiejący z prędkością powyżej 40 km/h może powodować – w miarę wzrostu jego siły i prędkości – skutki od dyskomfortu i dokuczliwości do poważnych zagrożeń życia, zdrowia ludzi i strat materialnych.
Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wystąpienie silnego wiatru i odpowiednie postępowanie pozwalające zmniejszyć ryzyko dla życia, zdrowia ludzi i strat materialnych.
Uwaga!
W czasie burzy najbardziej oczywistym zagrożeniem są wyładowania elektryczne, ale zwykle burzom towarzyszą opady deszczu, często wiatr i opady gradu.
Silne, porywiste wiatry mają wpływ na samopoczucie ludzi – szczególnie podatni są meteopaci oraz osoby z dolegliwościami układu krążenia.
Grad powyżej wielkości 3-4 cm powoduje: ryzyko zranień, uszkodzenia karoserii pojazdów, może wybić szyby, uszkodzić dachówki, szkód w uprawach i sadownictwie, a im większy tym poważniejsze mogą być skutki.
Grad od wielkości powyżej 7 cm powoduje ryzyko poważnych zranień, przy uderzeniu w głowę wstrząśnienia mózgu, a nawet śmierci, może przebić karoserię, uszkadzać dachy i konstrukcje budowlane oraz duże szkody, zniszczenia i straty w uprawach i sadownictwie.
Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje:
- W czasie burzy:
a) unikać przebywania na otwartej przestrzeni, przebywania pod drzewami, w pobliżu masztów metalowych i innych metalowych konstrukcji lub przedmiotów, linii energetycznych i zbiorników wodnych.
b) kierowcy powinni pozostać wewnątrz samochodów, nie parkować aut pod drzewami oraz pamiętać, że jeśli burzy towarzyszą opady atmosferyczne pogarsza się widoczność i wydłuża droga hamowania.
- W przypadku pojawienia się opadów gradu zaleca się pozostawanie w pomieszczeniach, lub szukanie schronienia pod dachem, osoby zaskoczone opadem gradu na otwartej przestrzeni powinny chronić głowę przy pomocy dostępnych środków i jak najszybciej znaleźć schronienie pod dachem. W czasie opadów gradu kierowcy i pasażerowie powinni pozostać w pojazdach.
- Na wypadek wiatru należy:
– zabezpieczyć ruchome przedmioty, szczególnie na balkonach, werandach, miejscach publicznych, ponieważ towarzyszące burzom porywy wiatru mogą je unosić i wyrządzić szkody materialne oraz zagrozić przebywającym w pobliżu ludziom;
– nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań, stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp.;
– podczas jazdy samochodem zachować szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami – spodziewać się uderzenia wiatru bocznego.
Postępowanie po ustąpieniu zagrożenia
- Jeśli powstały zniszczenia - wykonać zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania.
- Unikać leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszać takie przypadki do zakładu energetycznego (lub Straży Pożarnej, lub Policji lub Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego )
- Nie próbować samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew.
Marek Łochocki
(imię i nazwisko)
Dyżurny TCZK