Objazd miejsc pamięci
W dniu 18 października 2013 z inicjatywy Gminnego Komitetu do Ochrony Miejsc Pamięci odbył się objazd po miejscach pamięci narodowej. Wzięli w nim udział uczniowie z ZS i SP Czernikowo, SP Makowiska, Osówka i Mazowsze i członkowie komitetu. Odwiedziliśmy obelisk poświęcony nauczycielom (Kołaczyński, Klimczewski Suski) przed SP Czernikowo, dęby pamięci poświęcone ofiarom Katynia i Charkowa (Kołaczyński, Gimpel). Na cmentarzu odwiedziliśmy grób powstańca styczniowego (Górski), nauczyciela w czasie zaborów (Sołtykiewicz), księdza, który był kapelanem więziennym w Płocku podczas aresztowania generała Z. Padlewskiego, księdza Tyminskiego, który zginął w obozie pracy, właściciela Obrowa- Góreckiego, który zginął pod Królewcem. Byliśmy także przy grobie zabitego członka MO Zielskiego, pomniku legionisty Hermanowskiego, grobach nauczycieli (Kołaczyński, Padlewski), obelisku wystawionym na pamiątkę bitwy o Warszawę 1920 roku, a także żołnierzy LWP (Gan) i Szarych Szeregów oraz AK (Łapińska).
Za miejsce pamięci uznaliśmy też krzyż - wystawiony w 1946 roku w podziękowaniu za wyzwolenie z kajdan okrutnej niedoli. Przy kościele odwiedziliśmy groby pomordowanych przez Niemców - Janinę i Józefa Olszewskich (a wcześniej pomnik oraz krzyż im poświęcony w Wilczych Kątach) oraz pana Warawana; zamordowanych 13 października w Rozstrzałach (Celmer, Rutkowska, Pajewska) , legionisty i członka PPR Sz. Zagrabskiego.
W Mazowszu złożyliśmy hołd 10 powieszonym chłopom z okolicy za drobne przewinienia i w odwecie za zranienie gestapowca, pięć Dębów Pamięci i grób Gronczewskiego rozstrzelanego za posiadanie broni. Uczciliśmy także przed kaplicą Lissowskich na cmentarzu, pamięć Leona Lissowskiego - uczestnika powstania śląskiego i wojny 1920 roku oraz jego syna członka AK.
W Makowiskach obejrzeliśmy wystawę z odnowienia miejsca pamięci ewangelickiego cmentarza. Kwiaty na grób pani Pajewskiej w Rozstrzałach przekazaliśmy dzieciom z tej miejscowości.
W Osówce odwiedziliśmy miejsce rozstrzelania Pana Warawana. Zatrzymaliśmy się także przed miejscem zbiorowej pamięci- karawaką czyli krzyżem cholerycznym w Witowężu, upamiętniającym przemarsz wojsk rosyjskich i zarazę w czasie powstania listopadowego. Odwiedziliśmy także grób p. Błaszkiewicza rozstrzelanego za nielegalny ubój świni.
W planach jest także konkurs historyczny o miejscach pamięci.
« wstecz