Ważna informacja dla planujących budowę w tzw. ,,strefie wiatrakowej"
W związku z ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 654), która od 16 lipca 2019 r. zakazuje lokalizacji nowej zabudowy mieszkaniowej w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami (całkowita wysokość elektrowni wiatrowej), informuje się o możliwości składania wniosków o wydawanie decyzji o warunkach zabudowy na działkach znajdujących w strefie powyżej opisanej.
O warunki zabudowy mogą wystąpić osoby, które planują budowę domów nawet w odległej przyszłości, ponieważ decyzje o warunkach zabudowy są bezterminowe.
Ważne, że wszystkie decyzje posiadające klauzulę ostateczności przed dniem 16 lipca 2019 r. zachowają swoją moc bez względu na możliwość zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
Warunki zabudowy mogą być wydane na każdej nieruchomości spełniającej łącznie warunki wynikające z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1945 z późn. zm.), tj.:
- co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
- teren ma dostęp do drogi publicznej,
- istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
- teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
- decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
Mniej restrykcyjne zasady obowiązują w przypadku zabudowy zagrodowej, tzn. gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.
Na terenie gminy Czernikowo znajdują się następujące elektrownie wiatrowe:
- cztery zlokalizowane na działce o numerze ewidencyjnym 29/1 w obrębie ewidencyjnym Witowąż o wysokości wieży turbin do 40 m,
- jedna zlokalizowana na działce o numerze ewidencyjnym 74 w obrębie ewidencyjnym Liciszewy, wysokość wieży turbin do 70 m.
Zgodne z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 654) odległość ta nie jest wymagana przy przebudowie, nadbudowie, rozbudowie, remoncie, montażu lub odbudowie budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa.
W związku z powyższym wszystkie osoby zainteresowane budową budynku mieszkalnego lub budynku o funkcji mieszanej w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa na działkach znajdujących w strefach tzw. ,,wiatrakowych” powinny niezwłocznie złożyć wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, z uwagi na długi czas ich rozpatrywania i krótki czas jaki pozostał do wprowadzenia zakazu zabudowy.