Apel do rolników wykonujących zabiegi ochrony roślin w postaci oprysków
Zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich producentów rolnych, aby środki ochrony roślin stosować w taki sposób, żeby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem (art. 35 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 340 z późn. zm.).
Przed użyciem środka ochrony roślin trzeba przeczytać uważnie etykietę zamieszczoną na opakowaniu. Należy przestrzegać ściśle określonych w etykiecie środków ostrożności!
Zabieg ochronny należy wykonywać tylko z użyciem środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu na podstawie aktualnych zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy, wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, lista dostępna na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin.
Środki ochrony roślin należy kupować tylko w legalnych punktach sprzedaży (wpisanych do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin), w oryginalnych i nieuszkodzonych opakowaniach. Na każdym opakowaniu powinna być etykieta w języku polskim. Najlepiej zachować dowód zakupu środka, co ułatwi ewentualną reklamację.
Zgodnie z wymogami integrowanej ochrony roślin należy dobierać środki selektywne, o niskim ryzyku dla zapylaczy i organizmów pożytecznych.
W ramach dobrej praktyki rolniczej oprysku nie należy również wykonywać w trakcie, kiedy pszczoły oblatują plantację, nawet, jeżeli stosuje się środki z zerową karencją dla pszczół.
Informujemy, że kto stosuje, przechowuje, unieszkodliwia, środek ochrony roślin
w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska – podlega karze grzywny (art. 76 ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 340 z późn. zm.).
Zdajemy sobie sprawę, że wykluczenie z rolnictwa środków ochrony roślin nie jest możliwe, jednak niebezpieczeństwa wynikające z ich stosowania można ograniczać. W związku z powyższym, zalecane jest, aby zabieg oprysku wykonywać późnym wieczorem lub w nocy, przy bezwietrznej pogodzie, przy zachowaniu odpowiednich odległości od dróg, sadów, pasiek, zabudowań, ujęć wody i wód powierzchniowych.
Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas stosowania oprysków.