II. Rozgraniczenie nieruchomości
Podstawa prawna:
- ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (art. 29-34);
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego;
- Rozporządzeniem Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości
Wymagane dokumenty:
- wniosek właściciela lub współwłaściciela o rozgraniczenie nieruchomości (do pobrania) wraz z wykazem stron;
- dokument stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (np. odpis z księgi wieczystej, akt własności, prawomocne orzeczenie sądu i ugody sądu, ostateczna decyzja administracyjna);
- aktualny wypis z rejestru ewidencji gruntów dla nieruchomości stanowiącej przedmiot własności wnioskodawcy
- mapa z zaznaczoną granicą sporną
Tryb odwoławczy:
Etap I – postanowienie
Na postanowienie o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego nie służy zażalenie.
Etap II - decyzja
Strona niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy może żądać, w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości przekazania sprawy sądowi.
Od decyzji umarzającej postępowanie administracyjne z uwagi na ugodę zawartą przed geodetą, przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu.
Od decyzji umarzającej postępowanie administracyjne i przekazującej sprawę z urzędu do rozpatrzenia sądowi, przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu.
WAŻNE: do terminu załatwienia sprawy nie wlicza się okresów opóźnień spowodowanych czynnościami dokonywanymi przez geodetę.